Alice Weidel Elon Musknak: Angela Merkel, az első zöld kancellár tönkretette Németországot!
A techmilliárdos csütörtök este Alice Weidellel, az Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetőjével beszélget. Élőben tudósítunk.
A tőzsdei robbanás azért különös, mert Trump győzelme miatt a Tesla részvényárainak elméletileg esnie kellett volna. Mi történt?
A szerző a Makronóm újságírója.
Első pillantásra furcsának tűnik, de a Tesla Donald Trump győzelmének hírére egyetlen nap alatt 100 milliárd dollárral növelte tőzsdei értékét, így jelenleg 920 milliárdot ér a világ leggazdagabb emberének vállalata. A részvények több mint 14 százalékos ugrással 290 dollár körüli áron mozogtak, erre utoljára 2023 nyarán volt példa. A befektetők együtt ünneplik Trumpot és Muskot, aki a kampányban a Fehér Ház következő lakójának feltétlen támogatójává és egyik legnagyobb mecénásává vált: mintegy 120 millió dollárt adományozott a volt/leendő elnök céljainak eléréséhez.
A nagy ünneplésben azonban jogosan vetődik fel a kérdés: miért örülnek ennyire a részvényesek, amikor a Tesla elméletileg csak veszíthet Trump elnökké válásával? Joe Biden inflációcsökkentő törvényének, az IRA-nek (amely neve ellenére tulajdonképpen egyetlen óriási, 400 milliárd dolláros zöldátállást segítő csomag), benne az amerikai elektromosautó-ipar szereplőire és a fogyasztókra szabott adókedvezményekkel és egyéb ösztönzőkkel, a Tesla a legnagyobb haszonélvezője.
Trump ellenben többször is kifejtette, hogy nem ért egyet az IRA gyakorlatával, ezért az eddig fel nem használt összegeket már nem engedné elkölteni belőle, hanem teljesen más célokra fordítaná. Mindez azt jelenti, hogy a Tesla hatalmasat bukna az IRA megszüntetésével vagy átstrukturálásával, azaz Trump hatalomra kerülésével. Ennek ellenére a befektetők örömtáncot jártak a választási végeredmény hallatán, a részvények pedig SpaceX-rakéta sebességével lőttek ki. Miért?
A válasz a protekcionista politika nélküli gazdaság legnagyobb hajtóerejében, a versenyképességben rejlik. Amennyiben Trump valóban megszüntetné az IRA milliárdos ösztönzőit, az összességében rossz lenne az amerikai elektromosjármű-iparnak – de nem a Teslának. Utóbbinak kifejezetten előnyére válna a támogatási rendszer kivégzése, miután Musk cége az egyetlen olyan vállalat az Egyesült Államokban, amelynek toronymagas a versenyelőnye vetélytársaival szemben egy támogatás nélküli környezetben.
Más szavakkal: ha nincs IRA, a Tesla ismét a piac totális egyeduralkodójává válik. Ezt bizonyítják azok az adatok, amelyek az intézkedéscsomag eredményességét igazolják: a Tesla jelenleg 48 százalékos részesedéssel van jelen az amerikai piacon, szemben az IRA 2022-es bevezetése előtti 75 százalékkal. A Musk-vállalat egyeduralmának gyengülésével párhuzamosan – a támogatási rendszernek köszönhetően – a Ford és a General Motors eladásai nőni kezdtek, és kettejük közös piaci részesedése 5-ről 18 százalékra nőtt.
Ez az állapot szűnik meg minden valószínűség szerint egy csapásra akkor, ha Trump valóban belepiszkál az IRA rendszerébe: még akkor is visszasegíti Muskot a trónra, ha a versenyhelyzet miatt újra az árcsökkentés eszközéhez folyamodik. Egyszerűen azért, mert a Tesla az egyetlen olyan vállalat, amely még azt is megengedheti magának.
***
Kapcsolódó:
Fotó: MTI/EPA/Sarah Yenesel
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.